В режимі воєнного стану в Україні важко прогнозувати розвиток агро ринку в довгостроковому баченні. Потреби фермерів змінилися – зараз для них головною метою є збирання врожаю. Яку техніку обирають, як купити, чи доступний лізинг сільгосптехніки? Про це далі в тексті.
Сільгосптехніка та війна: ціна врожаю в Україні
З початку повномасштабної війни збитки агропромисловості України вже сягнули 4,3 млрд доларів, що складає майже 15% капіталу країни (Агроцентр KSE). Сільгосптехніка щодня зазнає пошкоджень внаслідок авіаударів та обстрілів. Це помітно відображається на фінансах підприємств, ускладнює польові роботи.
Імпортні виробники через складність логістики затримують поставку техніки, запчастин та комплектуючих. Через війну виник дефіцит палива, а заблоковані порти перевантажили перевезення залізничним та авто транспортом. Сільськогосподарські підприємства втратили посівні площі, техніку й обладнання. Фермери із Київської, Сумської, Чернігівської, Луганської, Донецької, Херсонської, Миколаївської областей втратили приблизно 2281 одиницю сільгосптехніки (Міністерство аграрної політики і продовольства України 08.06.22).
Бойові дії в Україні мають вплив не тільки всередині країни, а й торкнулися продажів сільгосп машин за кордоном. Окрім проблем з агротехнікою, ціни зростають на культури: зернові, ріпак, соняшник, кукурудзу. Іноземні агро підприємці розраховують на гарні фінансові умови та інвестують в нову сільгосптехніку.
Лізинг сільгосптехніки в Україні:
З початку вторгнення росії ми спілкувалися з нашими Клієнтами. Багато з них перевезли свої бізнеси на захід або за кордон. Та інша справа – аграрії. Вони не можуть релокуватися, переїзд неможливий з точки зору сфери діяльності.
Компанія BEST Leasing продовжує надавати фінансування, включаючи напрямок агросектору. До нас звертаються здебільшого фермери, яким потрібен трактор чи комбайн, чи причіпне обладнання за невелику ціну, адже зараз дістати з обороту мільйони гривень вкрай важко. Ми розуміємо глобальну мету аграріїв – збір врожаю, тому намагалися зберегти прийнятні умови лізингу сільгосптехніки з низьким авансом. Наразі можна оформити покупку сільгосптехніки недорого, перший внесок від 30%. “При цьому Клієнт підписує лише договір лізингу, а ми повністю займаємося оформленням, тобто швидкість лізингової послуги та її якість залишилася як до війни”, – повідомляє Людмила Золотарьова, генеральний директор BEST Leasing. Також на час воєнного стану в Україні спростили реєстрацію сільськогосподарської техніки, що значно пришвидшує документальний процес.
В перший же день війни Уряд розширив перелік товарів критичного імпорту. Щоб забезпечити стабільність польових робіт, в перелік включено сільгосптехніку, обладнання та необхідні запчастини. Перелік техніки також підходить під лізинг: трактори, сільгоспмашини, сідлові тягачі, сівалки, оприскувачі, ґрунтообробну техніку та зрошувальне обладнання.
Техніка для перевезення зерна
В українському агросекторі задіяна різноманітна кількість сільгосп машин. Це трактори, комбайни, дрони, зерновози, інше причіпне обладнання, яке відрізняється по ціні, потужності, призначенню.
Наразі питання поставок зерна до Європи стоїть гостро. Щоб вивозити зерно автотранспортом на час, коли заблоковано порти, доцільно використовувати зерновози. Але автопарк цих вантажівок через великий довоєнний обсяг перевезень зношений. Ці авто не проходять технічні огляди, передбачені законодавством європейських країн.
Покупці у Європі приймають ситуацію, і зараз зерно перевозиться тентовими автомобілями в біг-бегах. На ці моделі підвищився попит, проте пропозицій на ринку мало. Ціна прогнозовано підвищилася, оскільки транспорту буде не вистачати, проте підприємці оформлюють лізинг тентових вантажівок та іншої техніки, щоб перевозити зерно. В лізинговій компанії BEST Leasing діє ексклюзивна умова на ринку – аванс на вантажівки для перевезення зерна = 0%. Тобто можна взяти зерновоз чи автозчіпку без авансу, лише сплачуючи щомісячні платежі.
Їздки поставок зерна дорогі, включаючи всі об’їзні дороги, які подовжують маршрут. Проте ціни на пальне на АЗС України падають другий тиждень поспіль. 5 серпня середня ціна дизельного пального на АЗС була на рівні 54,30 грн/л. 15 серпня – впала до 53,56 грн/л. Тоді як на початку липня дизель коштував майже 57,05 грн/л (дані Мінфіну).
Яка сільгосптехніка вийшла з ринку росії
Сьогодні для фермерських господарств є важливим наявність потрібної техніки в Україні та її технічні характеристики. В основному купують те, що треба на зараз: сівалки, оприскувачі і т.д., а як оборотних коштів не вистачає, то оформлюють лізинг, так як це швидко і вигідно.
Проте якщо бренд сільгосптехніки не вийшов з ринку росії, до цих моделей уваги меншає. Офіційно озвучили свою українську позицію та вийшли з ринку росії John Deere, AGCO, BEDNAR FMT, Amazone Werke, Great Plains, Caterpillar, Trimble, Lamborghini, Poettinger, CNH Industrial. Німецький виробник сільгосптехніки CLAAS призупинив виробництво на заводі в країні-агресорі, а BEDNAR з 24 лютого припинив інвестиції в росії та білорусі.
Claas наразі постачається в Україну в плановому режимі (зазначає директор компанії «КЛААС Україна» Василій Зайдер).
До неї доєднується і Лемкен. Техніка і запчастини Lemken відвантажуються згідно підтверджених заводом графіків. Сьогодні дилери мають на складах всю актуальну для літньо-осіннього періоду техніку. Фермери здебільшого обирають перевірені давно машини Діамант 16, Рубін 10, Ювель чи Єуропал. Завод прогнозує продажі в 2022 році на 15-20% менші, ніж у 2021-му (портал Агроправда).
Активно жнивує техніка New Holland на полях Одеської, Миколаївської, Вінницької, Кіровоградської, Івано-Франківської та інших областей, а комбайни в лізинг можна оформити з невеликим авансом під лояльні умови від BEST Leasing.
Агро дрони: який купити
Фермери в умовах війни знаходять швидкі та ефективні рішення для сільськогосподарських робіт, тому сьогодні широко використовуються агро дрони. Ці літаючі агрегати вирішують низку завдань: розпилення, знищення шкідників, десикація та ін. В Україні сьогодні коштовне пальне, тому покупка дрону зекономить гроші, – вони заряджаються від акумулятора.
Оскільки в квітні китайський виробник квадрокоптерів DJI призупинив роботу в Україні та росії, ці дрони можна купити в інших фермерів та оформити б/в в лізинг чи за повну вартість. Або купити агро дрон XAG високої ефективності. XAG продовжує діяльність та пропонує демонстрацію техніки навіть в час війни. Це потужний інструмент точного землеробства для ведення ефективного бізнесу в сільському господарстві.
Український бізнес звик працювати у непередбачуваних умовах, а зараз вектор розвитку агро ринку змінюється погодинно. Віримо, що аграрії знайдуть можливість швидко переформатуватися, а компанія BEST Leasing в свою чергу підтримає швидким та вигідним фінансуванням!